نشریات

سخن سردبیر

گرچه دروس حوزوی در تابستان‌ها تعطیل و تکاپوی علمی در حوزه‌های علمیه کمتر از سایر ایام سال است؛ اما در همین ایام نیز اخبار مرتبط با حوزه و روحانیت در فضای رسانه‌ای حوزوی و برون حوزوی، بسامد بالایی داشت. اظهارات ریاست جامعه مدرسین در نقد عملکرد ریاست مجمع تشخیص نظام و همچنین کنش‌های مرجعیتی یکی از شخصیت‌های حوزوی را می‌توان یکی از پرتکرارترین اخبار در این برهۀ زمانی تلقی کرد.

رصد این قبیل رخدادها نشان می‌دهد که واگرایی همچنان به‌عنوان مسئله اصلی در فضای داخلی حوزه و روحانیت است. امری که در حوزه جریانات فکری به شکلی بروز و ظهور داشته و خروجی آن خارج شدن جریانات فکری حوزوی از رویکردهای علمی به رویکردهای رسانه‌ای و زرد و از سویی در بین شخصیت‌های حوزوی نیز به‌گونه‌ای دیگر بروز و ظهور دارد.

از دیگر رخدادهای مهم در فصل گذشته می‌توان به روند قوت گرفتن فعالیت‌های طلاب در فضای مجازی اشاره داشت. روندی که هم‌اکنون، قدرت ایجاد کمپین‌های رسانه‌ایِ درون حوزوی را تقویت کرده و کمپین لزوم احیای موقوفات حوزوی در بین فعالان رسانه‌ای حوزوی در تابستان گذشته بازتاب‌هایی ایجاد کرد.

مرجعیت و مدعیان جدید این حوزه از دیگر تنش‌های تابستان گذشته در حوزه بود. فعالیت‌های آقای علوی بروجردی برای طیفی از حوزویانِ نزدیک به دیدگاه‌های آیت‌الله یزدی همچنان باعث نگرانی بوده و در این شمارۀ پیرامون یادداشتی در این خصوص با رویکردی تاریخی و تحلیلی خواهیم داشت.

درنهایت، یک یادداشت و مصاحبه با رویکرد آینده حوزه و روحانیت و ترجمه مقاله‌ای از مهدی فرجی در خصوص چالش‌های سال 96 و وضعیت معیشتی روحانیت از دیگر مطالب این شماره است.

نشریه پیرامون در تلاش است تا در حد بضاعت به ترسیم کلی فضای رخدادهای حوزه و روحانیت با رویکردی تحلیلی پرداخته و از یادداشت‌های مرتبط با این حوزه استقبال خواهد کرد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست